DETAL W CIENIU

Wszyscy dobrze wiemy, że opcja drop shadow nie wystarczy do zwizualizowania wiarygodnego cienia. Czarna, rozmazana plama nie wygląda jak prawdziwy, rzucany przez obiekt cień. Aby pokazać realistyczną grę światła musimy dowiedzieć się jak najwięcej o jego źródle. 


W poniższym wpisie postaram się opowiedzieć jaki wpływ ma wielkość, lokalizacja i kąt padania światła na kształt cieni. To wiedza przydatna nie tylko przy tworzeniu ilustracji, ale także fotomontaży i różnego rodzaju kreacji graficznych.


1. Wielkość źródła światła
Oświetlane przez słońce obiekty rzucają wyraźne, ostre cienie. W letnie popołudnie możemy przyjrzeć się każdemu szczegółowi rzucanych przez nas cieni. Czasami jednak słońce jest zasłonięte przez chmury, które stają się wtedy jednym, wielkim źródłem światła. Wtedy nasza sylwetka jest oświetlana równomiernie z każdej strony, a rzucane przez nas cienie są ostre jedynie w miejscu gdzie się zaczynają. 


Im większe źródło światła, tym bardziej rozmyty jest cień. Ale uwaga! Cień zawsze jest ostry, w miejscu gdzie obiekt styka się z podłożem na który rzuca cień. Im mniejsza odległość cienia od obiektu, tym ostrzejszy jest cień. O tym, jak tworzyć stopniowo rozmazujące się cienie napisałem w tym wpisie.

2. Odległość źródła światła od obiektu
Jeśli w środku nocy, siedząc na łóżku, włączymy telefon aby sprawdzić ostatnie powiadomienia na facebooku, nasza głowa stworzy wielki cień, który zasłoni prawie całą ścianę. Im bardziej oddalimy telefon od twarzy, tym cień będzie mniejszy. Widać to wyraźnie, kiedy spróbujemy dotknąć jednym palcem świecącej żarówki. Nasz cień będzie miał ogromną dłoń, a części ciała oddalone od żarówki będą zdecydowanie mniejsze. Takie doświadczenia sugerują nam, że im odległość źródła światła od obiektu jest większa, tym bardziej zachowane są proporcje cienia. 


3. Kąt padania światła
W tym momencie zalecam udanie się do dowolnego kraju położonego na równiku i obserwacje rzucanego przez siebie cienia w południe. Jeśli nie jesteście w stanie tego zrobić musicie mi uwierzyć na słowo - słońce będzie centralnie nad wami, a wasz cień będzie zajmował bardzo małą powierzchnię. W słoneczny wieczór będziemy świadkami całkowicie innego zjawiska - słońce będzie unosić się lekko nad horyzontem, a każdy cień będzie miał kilka metrów długości. 
Im większy kąt padania światła, tym krótszy cień. 

Posiadając te informacje możemy z łatwością określić rodzaj cienia w najróżniejszych przypadkach. Reflektor samochodu, zaparkowanego zaraz przed słupem rzuci długi, umiarkowanie ostry cień z dużym zakrzywieniem perspektywy. Przy wschodzie, lub zachodzie słońca, możemy obserwować długie, ostre, niezakrzywione cienie, ponieważ tworzy je światło pochodzące z nisko i daleko położonego, subiektywnie małego źródła światła. 

Życzę samych sukcesów przy analizowaniu źródeł światła i dobieraniu idealnego cienia. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, to one tworzą dopracowaną, profesjonalną grafikę. 

Komentarze

Anonimowy pisze…
Super, dzięki

OMG co za Captcha w komentarzach :-) Kazał mi na wyświetlonych obrazkach zaznaczyć kanapki :-)

Popularne posty z tego bloga

POLSKI REBRANDING

PORTRET KOBIETY TEORETYCZNIE IDEALNEJ