OKO ROBI NAS W BAMBUKO - KOLOR

W mojej pracy dyplomowej udowadniałem, że nasza percepcja wzrokowa bywa bardzo mylna, a oczy nas okłamują na każdym kroku i interpretują obraz według własnego "widzi mi się".  Dzisiaj chciałbym wspomnieć tylko o ciekawostkach związanych z kolorem, który jest właściwością odczytywaną jedynie za pomocą zmysłu wzroku.
Rozpoznanie koloru zależy od długości fali światła, która dostaje się do naszego oka. Nasz zmysł wzroku jest w stanie dostrzec fale o długości od 380 nm (fiolet) do 780 nm (czerwień) i biorąc pod uwagę cały zakres długości fal elektromagnetycznych, to, szczerze mówiąc, gatunek ludzki nie ma się czym pochwalić. Znamy różne rodzaje fal, takie jak AM i FM, które widzi nasze radio, mikrofalowe, którymi torturujemy mrożoną pizze, podczerwień dostrzeganą przez piloty do telewizora i predatory, niszczący naszą skórę ultrafiolet, uszkadzające komórki promienie X i zabijające promieniowania gamma. Nie dość, że człowiek dostrzega tylko mały ułamek wszystkich fal elektromagnetycznych, to w dodatku robi to w sposób nieudolny i mylący. Dlaczego? Hmmm...od czego by tu zacząć.

1. Obiekt w ruchu zmienia kolor.

Jadąca w pośpiechu karetka zmienia dźwięk w chwili, w której nas minie. To efekt Dopplera, który sprawia, że dźwięk, który od nas się oddala wydaje się niższy. Fala dźwiękowa stale zmienia swe źródło, więc pozornie się wydłuża.


W przypadku światła jest bardzo podobnie - oddalający się od nas obiekt wysyła dłuższą falę świetlną, przez co zmienia swój kolor. Na szczęście długość fali światła jest na tyle mała, a prędkość światła na tyle duża, że nie ma to dla nas większego znaczenia. Mimo wszystko podoba mi się fakt, że możemy zmienić kolor przedmiotu wprowadzając go w ruch. Wystarczy rozpędzić zieloną linię do prędkości 288 000 000 km/h, a stanie się ona czerwona.


2. Kolory się mieszają.

Spójrz tylko na ten piękny fioletowy kwadrat. Z czym ci się kojarzy ten kolor? Z fiołkami? Z jagodami? A może z szatą biskupa?
Nie jest fioletowy. Jest w 45% czerwony, w 9% zielony i w 46% niebieski. Monitor wyświetla jedynie te trzy kolory, a tobie przyszły na myśl fiołki, jagody i szaty biskupa.
Ok, a co jeśli to wydrukujemy? Kwadrat będzie w 28% cyjanowy, a w 72% magentowy, ale tobie ciągle będą chodzić po głowie fiołki, jagody i szaty biskupa.
Ludzkie oko nie dostrzega pojedynczych pikseli czy kropek na wydruku, więc ułatwia sobie przekaz mieszając nagromadzone w jednym miejscu kolory. To zjawisko świetnie ilustruje poniższa iluzja optyczna, w której mamy wrażenie, że dostrzegamy kolor niebieski i zielony, który w rzeczywistości jest cyjanowym... no... gdyby się uprzeć to jest to w 20% czerwony, w 40% zielony i 40% niebieski.


3. Przedmioty nie posiadają koloru.

Okej, powiedzmy, że zaprojektowałem sobie 100% magentowy kwadrat, który wydrukowałem przy pomocy jedynie jednej farby. Będę mógł wtedy powiedzieć, że ma magentowy kolor?

Nie! Przedmioty nie posiadają koloru. Spoglądając na czerwonego pomidora, zieloną trawę czy żółtą cytrynę widzimy tylko konkretny rodzaj światła, które odbijają te obiekty. Każdy przedmiot odbija jedną długość światła, co decyduje o tym, że widzimy go w takim, a nie innym kolorze. Nasz magentowy kwadrat oświetlony zielonym kolorem nie będzie miał nic z magenty, ale będzie widoczny jak szary, bezbarwny kształt.

Tutaj więcej na ten temat

Zgodnie z prawdą możemy powiedzieć, że jedynie światło ma swój kolor, a ta informacja pozwala nam na stworzenie...

Znakomicie Czerwony Kwadrat autor: Adam Lapko

...Znakomicie Czerwonego Kwadratu! Kolor, na który patrzycie jest w pełni czerwony. Kwadrat nie jest w ruchu, więc nie zmienia długości fali. Składa się jedynie czerwonych pikseli - żadne zielone ani niebieskie światełko nie ma wstępu na obszar tego kwadratu. Dzięki temu, że oglądany jest na ekranie monitora możemy powiedzieć, że sam wytwarza światło, które niewątpliwie jest w kolorze czerwonym. Niestety nie można go wydrukować i powiesić nad łóżkiem ponieważ straci swoje możliwości.

Komentarze

Ela pisze…
Znakomicie Czerwony Kwadrat to prawdziwe dzieło sztuki!

Popularne posty z tego bloga

POLSKI REBRANDING

PORTRET KOBIETY TEORETYCZNIE IDEALNEJ